"Enter"a basıp içeriğe geçin

Gerze Piretün Bahçesi

Piretün Bahçesi ‘nin hikayesi 2015 yılında küçük bir kahvaltı bahçesi olarak başladı .2016 yılında biraz daha büyüdü ve 2017 yılında eklenen 5 yeni ev ile konaklama hizmeti vermeye başladı.Bu gün  doğa içinde 5 ev ve 250 kişilik  hizmet kapasitesi  ile Mayıs – Kasım ayları arasında hizmet  vermeye devam etmekteyiz.

Piretün evleri ile Gerze’de konaklayabileceğiniz doğal manzarası ile göz kamaştırmaktadır.

Piretün Evleri Gerze

Gerze’de yer alan Piretün Evler barbekü olanakları sunmaktadır. Tesis 2018 yılında inşa edilmiş olup teras ve ücretsiz Wi-Fi içeren klimalı konaklama birimleri sunmaktadır. Bu kır evinde tam donanımlı mini mutfak, yemek alanı ve düz ekran TV bulunmaktadır. İngilizce ve Fransızca konuşan resepsiyon personeli konuklara kesintisiz tavsiyelerde bulunabilir. Konuklar bahçede de dinlenebilirler. Sinop, kır evine 37 kilometre mesafededir. En yakın havaalanı olan Sinop Havaalanı, Piretün Evler’e 37 kilometre mesafededir.

Piretün Bahçesi

Piretün nedir? Piretün bir dağ meyvasıdır. Anadolu’da koca yemiş olarak ta bilinir. Sadece Gerze’de PİRETÜN denir. Piretün ağacı, taşlı arazide yetişir ve çok yavaş büyür. Eylül ayında sarı  çilek şeklinde açar ve ekim ayında kırmızı olur . -10 dereceye kadar dayanıklıdır. Kuşlar çok sever , çok yenmemesi tavsiye edilir. Özellikle bu bölgede çok yetişir.  Piretün ağacı birçok ünlü restoran ve otellerin bahçelerinde çok değerli bir süs bitkisidir. Kışın yaprak dökmez, reçeli yapılır. Latince isimi Arbutus Unedo dur.Bahçemizde çok sayıda vardır. Bahçemiz ismini bu özel ve YÖRESEL bitkiden alır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.